'Başarılı ve azimli öğrencilerimiz yüksek maaşlarla işe başlayabiliyorlar'

EĞİTİM 27.07.2023 - 09:05, Güncelleme: 27.07.2023 - 09:09 5051+ kez okundu.
 

'Başarılı ve azimli öğrencilerimiz yüksek maaşlarla işe başlayabiliyorlar'

Gerede’de, Deri Teknolojisi programını tercih eden 25 kontenjandan 15’i birinci tercih olarak seçimini yaparken; program; parlayan yıldız olmayı sürdürüyor.
Gerede MYO Deri Teknolojisi programı parlayan yıldız olmaya devam ediyor. Geçen yıl Gerede ’de, Deri Teknolojisi programını tercih eden 25 kontenjandan 15’i birinci tercih olarak seçimini yaptı. BAİBÜ Gerede MYO Deri Teknolojisi programı, Türkiye’de deri eğitimi veren 3 ön lisans programından birisi olma unvanını koruyor. Yıllardır deri sektörüne nitelikli eleman sağlayan programın tercih edilme eğilimi son iki yıldır zirveye çıkmış durumda olması olarak gösterildi. Öğretim Görevlisi Deri Yüksek Mühendisi Kemal Kılınç, Gerede ’deki tabakhanelerin, Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde üretime başlamalarıyla birlikte teknik eleman ihtiyacının artmasına da bağlı olarak Deri Teknolojisi programının tercih edilen bir program haline geldiğini ve yılda binlerce mezun veren ön lisans ve hatta lisans programlarıyla karşılaştırıldığında, mezunların çok büyük bir avantaja sahip olabildiklerini belirtti. Kılınç, son yıllardaki tercih istatistiklerine bakıldığında farklı bir ön lisans programında mümkün olmayan başarı elde ettiklerini anlatarak; "Örneğin 2022 yılında tercih eden öğrencilerin yarısından fazlası 1. tercih olarak Deri Teknolojisi programını tercih etmişler. Yine birçok öğrencimiz çok rahat bir şekilde lisans programlarına yerleşebilecekken ilk tercih olarak programımızı tercih etmiş. Bizler de bunun bilincinde olarak dünya literatüründeki deri teknolojisi ile ilgili güncel bilgileri ve uygulamaları öğrencilerimize aktarıyoruz. Başarılı ve azimli öğrencilerimiz yüksek maaşlarla işe başlayabiliyorlar veya birkaç senelik tecrübe ardından farklı bir meslekte elde edilemeyecek maaşlara ulaşabiliyorlar. Bu sebeple 2023 yılında üniversite tercihi yapacak öğrencileri Deri Teknolojisi programını tercih etmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. Sektörde teknoloji, makinalar, kimyasallar ne kadar gelişirse gelişsin, bunları yönetebilecek teknik insan gücüne her zaman ihtiyaç duyulduğunu anımsatan Öğretim Görevlisi Deri Yüksek Mühendisi Kemal Kılınç; "Deri sanayicileri ve deri kimyasalları firmaları sürekli olarak bizden yeni mezun deri teknikeri çalıştırma taleplerini yinelemektedirler. Deri sektöründe çalışmak isteyenler mutlaka kolayca iş bulabileceklerdir. Ayrıca deri sanayicileri ve çeşitli kuruluşlar her yıl belirli sayıda öğrenciye burs imkânı da sağlamaktadırlar." dedi. Yaptıkları müfredat değişiklikleri ile ders sayısını azaltarak uygulamalı mesleki dersleri ön plana çıkardıklarını dile getiren Kılınç,; Uygulamalı dersleri yapmak için atölyemiz ve deri test cihazlarımız mevcut. Ayrıca 3 dönem yüksekokulumuzda ders gören öğrenciler 4. dönemi ise sanayi kuruluşlarında staj yaparak geçirmektedirler. Bu sayede iş hayatına entegrasyonları da çok kolay hale gelebilmektedir.” diye konuştu.
Gerede’de, Deri Teknolojisi programını tercih eden 25 kontenjandan 15’i birinci tercih olarak seçimini yaparken; program; parlayan yıldız olmayı sürdürüyor.

Gerede MYO Deri Teknolojisi programı parlayan yıldız olmaya devam ediyor. Geçen yıl Gerede ’de, Deri Teknolojisi programını tercih eden 25 kontenjandan 15’i birinci tercih olarak seçimini yaptı.

BAİBÜ Gerede MYO Deri Teknolojisi programı, Türkiye’de deri eğitimi veren 3 ön lisans programından birisi olma unvanını koruyor. Yıllardır deri sektörüne nitelikli eleman sağlayan programın tercih edilme eğilimi son iki yıldır zirveye çıkmış durumda olması olarak gösterildi.

Öğretim Görevlisi Deri Yüksek Mühendisi Kemal Kılınç, Gerede ’deki tabakhanelerin, Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde üretime başlamalarıyla birlikte teknik eleman ihtiyacının artmasına da bağlı olarak Deri Teknolojisi programının tercih edilen bir program haline geldiğini ve yılda binlerce mezun veren ön lisans ve hatta lisans programlarıyla karşılaştırıldığında, mezunların çok büyük bir avantaja sahip olabildiklerini belirtti.

Kılınç, son yıllardaki tercih istatistiklerine bakıldığında farklı bir ön lisans programında mümkün olmayan başarı elde ettiklerini anlatarak; "Örneğin 2022 yılında tercih eden öğrencilerin yarısından fazlası 1. tercih olarak Deri Teknolojisi programını tercih etmişler. Yine birçok öğrencimiz çok rahat bir şekilde lisans programlarına yerleşebilecekken ilk tercih olarak programımızı tercih etmiş. Bizler de bunun bilincinde olarak dünya literatüründeki deri teknolojisi ile ilgili güncel bilgileri ve uygulamaları öğrencilerimize aktarıyoruz. Başarılı ve azimli öğrencilerimiz yüksek maaşlarla işe başlayabiliyorlar veya birkaç senelik tecrübe ardından farklı bir meslekte elde edilemeyecek maaşlara ulaşabiliyorlar. Bu sebeple 2023 yılında üniversite tercihi yapacak öğrencileri Deri Teknolojisi programını tercih etmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sektörde teknoloji, makinalar, kimyasallar ne kadar gelişirse gelişsin, bunları yönetebilecek teknik insan gücüne her zaman ihtiyaç duyulduğunu anımsatan Öğretim Görevlisi Deri Yüksek Mühendisi Kemal Kılınç; " Deri sanayicileri ve deri kimyasalları firmaları sürekli olarak bizden yeni mezun deri teknikeri çalıştırma taleplerini yinelemektedirler. Deri sektöründe çalışmak isteyenler mutlaka kolayca iş bulabileceklerdir. Ayrıca deri sanayicileri ve çeşitli kuruluşlar her yıl belirli sayıda öğrenciye burs imkânı da sağlamaktadırlar." dedi.

Yaptıkları müfredat değişiklikleri ile ders sayısını azaltarak uygulamalı mesleki dersleri ön plana çıkardıklarını dile getiren Kılınç,; Uygulamalı dersleri yapmak için atölyemiz ve deri test cihazlarımız mevcut. Ayrıca 3 dönem yüksekokulumuzda ders gören öğrenciler 4. dönemi ise sanayi kuruluşlarında staj yaparak geçirmektedirler. Bu sayede iş hayatına entegrasyonları da çok kolay hale gelebilmektedir.” diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mercanmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Mustafa ÖZAY
(10.08.2023 13:40 - #297)
Keşke Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Deri Teknolojisi Alanın da kapanması engellenebilseydi...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mercanmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.