Haber Detayı
01 Haziran 2021 - Salı 13:43 Bu haber 1104 kez okundu
 
Şehidimizin ayakkabısı da müzemize eklendi
"Şehidin ayakkabıları kız kardeşi Rüçhan Dağdaş tarafından yazılan mektup ile birlikte Gerede Meslek Yüksekokulu’nda bulunan Yaşayan Ayakkabı Müzesi'ne gönderildi."
EĞİTİM Haberi
Şehidimizin ayakkabısı da müzemize eklendi

Gerede Meslek Yüksekokulu’nda bulunan Yaşayan Ayakkabı Müzesi’ne 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişimi sonu şehit olan Astsubay Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş’a ait ayakkabılarda eklendi. Şehidin ayakkabıları kız kardeşi Rüçhan Dağdaş tarafından yazılan mektup ile birlikte gönderildi.

Gerede’ye gönderilen şehidin botları Müze’ye dahil edildi. 150’den fazla ünlü ismin ayakkabısının sergilendiği “Yaşayan Ayakkabı Müzesi” büyük ilgi görmeye devam ediyor. Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokulu’nda 2012 yılında kurulan müze, her geçen gün büyümeye devam ediyor.
Müzede, aralarında “dünyanın en uzun adamı” olarak Guinnes rekorlar kitabında yer alan Sultan Kösen’in 60 numara ayakkabısı ile birçok iş adamı, yazar, sporcu, sanatçı ve devlet adamının ayakkabısı sergileniyor.

Gerede Meslek Yüksekokulu’nda bulunan Yaşayan Ayakkabı Müzesi hakkında bilgi veren Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nurettin Akçakale, müzede sergilemek için tanınmış sanayici, iş adamı, yazar, sporcu, devlet adamı ve sanatçılardan birer çift ayakkabı ve yazı istediklerini anlattı.

Müzede halihazırda 150 çiftin üzerinde ayakkabı olduğunu söyleyen Akçakale, “Neşe Karaböcek, rahmetli Ahmet Kaya, rahmetli Berkant, şarkıcı Nilüfer, oyuncu ve sunucu Kenan Işık, milli basketbolcumuz Hidayet Türkoğlu, ünlü futbolcu Milan Baros, eski mili kalecimiz Rüştü Rençber gibi tanınan pek çok insanın ayakkabıları müzemizde sergileniyor” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı