Haber Detayı
14 Haziran 2021 - Pazartesi 12:13 Bu haber 1214 kez okundu
 
Gerede salebi yeni gelir kapısı olacak
"Gerede Salebi üzerine çalışmalar gerçekleştiren 80 yaşındaki Ziraat Yüksek Mühendisi Cemalettin Kain; 'Yaşım 79, 80’e merdiven dayadım. Ömrümün sonuna doğru geldim. Ey gençler, ey ziraat mühendisi geçinen benim gençlerim. Merak edin bu bayrağı alın, benden sonra da devam ettirin,' dedi."
EKONOMİ Haberi
Gerede salebi yeni gelir kapısı olacak

Gerede Salebi üzerine çalışmalar gerçekleştiren 80 yaşındaki Ziraat Yüksek Mühendisi Cemalettin Kain, “Ey gençler, ey ziraat mühendisi geçinen benim gençlerim. Tarıma önem vermek mecburiyetindeyiz. Ar-Ge çalışması ile tarlaya inin. Merak edin bu bayrağı alın, benden sonra da devam ettirin” diyerek gençlere sesledi.

Aslı Akış'ın özel haberine göre; evinin arkasındaki küçük bahçesinden Türkiye’nin farklı bölgelerinden getirdiği bitkilerin, Bolu’daki verimi ve yetişme esasları üzerine çalışmalar gerçekleştiren, 80 yaşındaki Yüksek Ziraat Mühendisi Cemalettin Kain, Gerede çiftçisi için yeni bir kapıyı araladı. Tohumları yüzlerce lira değerindeki salepler üzerine bir çalışma başlatan Yüksek Ziraat Mühendisi Kain, üzerinde çalıştığı Gerede Salebi’nin yerli üretici için büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi. Kain, genç ziraat mühendislerine de seslenerek çalışmalarının devam ettirilmesini istedi.

Bolu’da tarım sektöründe yapılan alternatif ürün yetiştirme çalışmaları artarak devam ediyor. 2014 yılında Salep bitkisi çalışmalarına başlayan, 2015 yılında ışık görüp, 2017 yılında 150 yumru ile toprağa ekim yapan Cemalettin Kain, 2020 yılının Ekim ayında yeni ektiği 200 yumrunun hasadını görmek için gün sayıyor. Öte yandan, Kain, genç ziraat mühendislerinin bu bayrağı kendisinden devralmasını belirterek; “Bu bayrağı alın, benden sonra da devam ettirin. Tarlaya inin, tarıma önem vermek mecburiyetindeyiz” dedi.

Bolu Tarım İl Müdürü İzzet Murat’ın yardımıyla İzmir’den getirttiği materyal ile ilk ekimi yaptığını ifade eden Cemalettin Kain; “Materyali ektim ama bizim iklimimize adaptasyonu olmadı ve iki yıldır denediğim hadisede neticeye ulaşamadım. Bu ektiğim iftiharla söyleyebileceğim Gerede Saleb’imdir. Bu Gerede Salebi’m, Kastamonu Salebi ile yarışacak, öyle anlıyorum. Kastamonu Salebi de revaçta olabilecek kalite yönden bir salep.  Bir şey dikkatimi çekti. Benim köylümün çok şikâyet ettiği Dana Burnu, benim salebime dokunmuyor ama patates tarlamda patateslerimi kesiyor. Orada bir avantajlıyım. Sıkıntım elimdeki malzemenin üretiminde. Bu üretimi şimdi çoğaltmamız lazım. Şükürler olsun Allah bana iki yumruyu, üç yumruyu gösterdi. İkili ve üçlü yumruyu çoğaltabilirsem ki çoğaltacağım ondan sonra bunun yavaş yavaş üretim kademesine geçip, inşallah çiftçiye intikal ettirebilirim” şeklinde konuştu.

Ziraat Yüksek Mühendisi Cemalettin Kain, genç ziraat mühendislerine seslenerek tarımın öneminden bahsetti ve ARGE çalışması ile ‘tarlaya inin’ çağrısı yaptı. Kain; “Yaşım 79, 80’e merdiven dayadım. Ömrümün sonuna doğru geldim. Ey gençler, ey ziraat mühendisi geçinen benim gençlerim. Merak edin bu bayrağı alın, benden sonra da devam ettirin. Yoksa bu iş burada söner. Ama sönmemesi için mutlaka ama mutlaka Ar-Ge çalışması ile tarlaya inin. Tarlaya inersek biz bu işi başarırız. Başarmak mecburiyetindeyiz. Korona bize bunu öğretti. Tarıma önem vermek mecburiyetindeyiz. Devlet büyüklerimiz bunu anladı. İnşallah çok daha iyi günlere gideceğiz, ben ümitliyim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı