Haber Detayı
21 Mayıs 2021 - Cuma 23:59 Bu haber 5488 kez okundu
 
Ahmet Çakmak hayatını kaybetti
"Eski Milletvekili ve Bakanlardan Geredeli hemşehrimiz Ahmet Çakmak vefat etti."
SİYASET Haberi
Ahmet Çakmak hayatını kaybetti

Hukukçu, Avukat, Siyasetçi, 12, 13, 14, 15 ve 16. dönem Bolu Milletvekili, 1979-80 döneminde Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapmış olan Geredeli hemşerimiz Ahmet Çakmak 90 yaşında hayatını kaybetti.

1931 yılında Gerede’nin Kabaklar köyünde doğan Ahmet Çakmak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den mezun olarak eğitimini tamamladıktan sonra serbest avukatlık yaptı.

Ahmet Çakmak, 1961 genel seçimlerinde 1961-65 yılları arasında YTP’den 12. Dönem milletvekili daha sonra iltihak ettiği AP’den 13., 14., 15. ve 16. dönem Bolu Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 1979-80 döneminde de Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev yaptı.

İlçemiz eşraflarından olan Çakmak, mebusluğu süresince Adalet partisi grup başkan vekilliği ve 4 sene de meclis başkan vekilliği yapmıştır. İlk evliliğini Bolulu bir hanımla yapmıştır. Hanımının vefatı sonucu, göynüklü bir hanımla evlenmiştir. Babası Hacı Hasan Çakmak İstiklal Savaşı gazisidir ve batı cephesinde inönü ile çalışmıştır. 6 kardeşin 3. Südür. Hukukta okurken Türkiye grekoromen güreş takımında vatanını başarı ile temsil etmiştir. Ayrıca yine öğrenci iken - "Kanun Namına"- başta olmak üzere epey türk flimlerinde aktörlük de yapmıştır.
İki evlada sahiptir. Oğlu Erdal Çakmak Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği'nden mezundur. Halen Aselsan'da çalışmaktadır. Kızı Prof. Dr. Dilek Güven çok başarılı bir göz profesörüdür. 3 toruna sahiptir

Emeklilik hayatını Ankara'da sürdürmekte olan Ahmet Çakmak, bugün hayatını kaybetti. Eski Milletvekili ve Bakan Ahmet Çakmak’ın cenazesi, 23 Mayıs Pazar günü Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecek. 

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı