Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 13:44 Bu haber 9746 kez okundu
 
'En kısa zamanda açılacak!'
Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, konuya ilişkin verdiği bilgilerde, Tüccar Hanı'nın üst katlarının butik otel, zemin katta ise restoran ve diğer dükkanlarda da yöresel ürün satış merkezi olacağını belirtti.
GÜNDEM Haberi
'En kısa zamanda açılacak!'

İlçemiz arasta bölgesinde bulunan ve tarihi yapısıyla Gerede’nin ilk ticaret merkezi olan Kiliseli Han’ın restorasyonu tüm hızıyla devam ediyor.

Çalışmaların başlamasıyla birlikte eski günlerdeki ihtişamlı görünümüne kavuşmaya başlayan tüccar han Tarihi dokusu bozulmadan zamanın mimarisine göre restorasyon çalışmaları neticesinde henüz yapımı tamamlanmamış olsa da ilgi çekmeyi başarıyor.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, konuya ilişkin verdiği bilgilerde, Tüccar Hanı'nın üst katlarının butik otel, zemin katta ise restoran ve diğer dükkanlarda da yöresel ürün satış merkezi olacağını belirtti.

Başkan Allar, açıklamasında “Belediyemizin öncülüğünde ve rehberliğinde Tarihi Kiliseli Han'ın restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor Burayı hem turizme hem de ekonomiye kazandıracağız. Restorasyon bittiğinde Tüccar Han; üst katları butik otel 25 Odalı, zemin katta restoran ve diğer dükkanlarda yöresel ürün satış merkezi olacak. İlçemizin turizm değerine değer katacak Gerede'nin tarihi dokusuna uygun bir iş merkezi haline getireceğiz. Bu son derece önemli bir projemizdi. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli restorasyon projelerinin onayı alındıktan sonra projeye resmen başladık ve yapımı hızlı şekilde devam ediyor. Ecdadımızın bize miras bıraktığı eserin aslına uygun şekilde korunması ve onarılması için özenle çalışmaya devam ediyoruz. Bu eserin Gerede’nin yüz akı olduğunu, gün geçtikçe içimizi sızlatan Kiliseli Tüccar Han yeni modern görünümü ile halkımızın hizmetine en kısa zamanda açılacak. Mülk sahibi hayırsever işadamımız Sayın Mithat Dayıoğlu’na Gerede halkı adına şükranlarımı sunarım’’ sözlerine yer verdi.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı