YAŞAM Haber Girişi: 04.08.2021 - 13:39, Güncelleme: 25.10.2021 - 15:23

Girişler yasaklandı

 

Girişler yasaklandı

"​Son günlerde ülke genelinde artan orman yangınları sebebiyle il genelindeki ormanlara girişler ile mesire alanları, kent parkları ve diğer tüm ormanlık alan ve bitişiklerinde her türlü ateş yakılarak piknik yapılması, mangal, semaver, piknik tüpü ve benzerlerinin kullanılması 15 Eylül tarihine kadar yasaklandı."
Gerede ve İl geneli de dahil olmak üzere 15 Eylül’e kadar ormanlara giriş yasaklandı, tabiat ve milli parklarda piknik ateşine izin yok. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yangın haberleri sonrası Bolu’da ormanlık alanlara geçici olarak girişler durduruldu. Kentte bulunan mesire alanlarına girişler ile ateşli piknik yapımının 15 Eylül 2021 tarihine kadar yasaklanmasına karar verildiğini bildirdi. Konuyla ilgili Bolu Valisi Ahmet Ümit, ülke genelinde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna bağlı olarak önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek olağanüstü hava hallerinin oluşabileceğini öne sürerek; “İlimizde orman yangınlarının artabileceği, sorumluluk alanlarımızda orman yangını çıkmaması, her nasılsa çıkanların bir an önce söndürülebilmesi, hiçbir şekilde doğal afete dönüşmemesi amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır” ifadelerini kullandı. Vali Ümit; “Usulüne göre alınan ve ilan edilen bu kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32’inci maddesi gereğince idari yaptırım uygulanacaktır” dedi. Ege ve Akdeniz’de devam eden orman yangınlarının ardından Bolu Valiliği tarafından il genelindeki ormanlara girişler 15 Eylül’e yasaklandı. Bolu Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada Bolu ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlara, yetkililer ve orman idaresi tarafından yasal veya zorunlu sebeplerle izin verileceklerin dışındaki girişlerin yasaklandığı bildirildi. Bolu’da özellikle hafta sonları tatilcilerin akınına uğrayan milli parklar ve mesire alanları ile ilgili de yeni yasaklar getirildi. Alınan tedbirler kapsamında milli parklar, tabiat parkları, mesire alanları, kent parkları ve diğer tüm ormanlık alan ve bitişiklerinde her türlü ateş yakılarak piknik yapılmasının, mangal, semaver, piknik tüpü ve benzerlerinin kullanılmasının yanı sıra il genelinde bulunan ormanlarda ve orman içi yollarda mola vermenin, piknik yapmanın, mangal, semaver, piknik tüpü, çoban ateşi, avcı ateşi gibi her türlü ateşin yakılması yasaklandı. Kararda, yetkili idarelerin gözetimi ve denetiminde bulunan izinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarında da mangal ateşi, piknik tüpü, semaver  gibi her türlü ateşin yakılmasına da yasak getirildi. Yaz aylarında artan anız yangınlarına karşı da alınan tedbirler kapsamında köyler başta olmak üzere orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan tüm köy ve mahallelerde anız, bağ bahçe, fındıklık ve tarla temizliği amacıyla dahi olsa her türlü bahçe atığı, bitki örtüsü ve dallarının çoban ve avcı ateşi yakılması, orman içerisinde ve bitişiğinde kamp yapmak 15 Eylül 202l tarihine kadar yasaklandı.
"​Son günlerde ülke genelinde artan orman yangınları sebebiyle il genelindeki ormanlara girişler ile mesire alanları, kent parkları ve diğer tüm ormanlık alan ve bitişiklerinde her türlü ateş yakılarak piknik yapılması, mangal, semaver, piknik tüpü ve benzerlerinin kullanılması 15 Eylül tarihine kadar yasaklandı."

Gerede ve İl geneli de dahil olmak üzere 15 Eylül’e kadar ormanlara giriş yasaklandı, tabiat ve milli parklarda piknik ateşine izin yok.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen yangın haberleri sonrası Bolu’da ormanlık alanlara geçici olarak girişler durduruldu. Kentte bulunan mesire alanlarına girişler ile ateşli piknik yapımının 15 Eylül 2021 tarihine kadar yasaklanmasına karar verildiğini bildirdi.

Konuyla ilgili Bolu Valisi Ahmet Ümit, ülke genelinde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna bağlı olarak önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek olağanüstü hava hallerinin oluşabileceğini öne sürerek; “İlimizde orman yangınlarının artabileceği, sorumluluk alanlarımızda orman yangını çıkmaması, her nasılsa çıkanların bir an önce söndürülebilmesi, hiçbir şekilde doğal afete dönüşmemesi amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Vali Ümit; “Usulüne göre alınan ve ilan edilen bu kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32’inci maddesi gereğince idari yaptırım uygulanacaktır” dedi.

Ege ve Akdeniz’de devam eden orman yangınlarının ardından Bolu Valiliği tarafından il genelindeki ormanlara girişler 15 Eylül’e yasaklandı. Bolu Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada Bolu ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlara, yetkililer ve orman idaresi tarafından yasal veya zorunlu sebeplerle izin verileceklerin dışındaki girişlerin yasaklandığı bildirildi.

Bolu’da özellikle hafta sonları tatilcilerin akınına uğrayan milli parklar ve mesire alanları ile ilgili de yeni yasaklar getirildi. Alınan tedbirler kapsamında milli parklar, tabiat parkları, mesire alanları, kent parkları ve diğer tüm ormanlık alan ve bitişiklerinde her türlü ateş yakılarak piknik yapılmasının, mangal, semaver, piknik tüpü ve benzerlerinin kullanılmasının yanı sıra il genelinde bulunan ormanlarda ve orman içi yollarda mola vermenin, piknik yapmanın, mangal, semaver, piknik tüpü, çoban ateşi, avcı ateşi gibi her türlü ateşin yakılması yasaklandı.

Kararda, yetkili idarelerin gözetimi ve denetiminde bulunan izinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarında da mangal ateşi, piknik tüpü, semaver  gibi her türlü ateşin yakılmasına da yasak getirildi.

Yaz aylarında artan anız yangınlarına karşı da alınan tedbirler kapsamında köyler başta olmak üzere orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan tüm köy ve mahallelerde anız, bağ bahçe, fındıklık ve tarla temizliği amacıyla dahi olsa her türlü bahçe atığı, bitki örtüsü ve dallarının çoban ve avcı ateşi yakılması, orman içerisinde ve bitişiğinde kamp yapmak 15 Eylül 202l tarihine kadar yasaklandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mercanmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.