Gerede Bolu’da 2, Türkiye'de 333'üncü oldu!

EKONOMİ 28.04.2022 - 09:21, Güncelleme: 28.04.2022 - 09:23 6891+ kez okundu.
 

Gerede Bolu’da 2, Türkiye'de 333'üncü oldu!

""Sanayi Bakanlığı, Türkiye'de en gelişmiş ilçeyi belirlemek için sosyo - ekonomik gelişmişlik araştırması yaptı. Buna göre Bolu’nun en gelişmiş ilçesi Merkez ilçeden sonra Gerede oldu.""
Türkiye'deki ilçelerin sosyo - ekonomik gelişmişliklerini şehirleşme hızı, üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı gibi verilerle ölçen araştırmaya göre Türkiye'nin en gelişmiş ilçesi İstanbul Şişli olurken, 973 ilçe arasından; Gerede 3.kademe gelişmişlik ile 333'üncü sırada kendine yer bulmahı başardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE) sıralaması 5 yıl aranın ardından yeniden yayınlandı. Buna göre üçüncü kademe ilçeler arasında yer alan Gerede ilçemiz, Türkiye genelinde 973 ilçe arasında 333’üncü sırada gelişmiş ilçeler arasında yer aldı. Politika, strateji ve kamu uygulamalarına girdi sağlamak amacıyla Türkiye’deki Düzey-2 bölgelerinin, illerin ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran analiz çalışmalarında Türkiye’nin 81 ilinin en gelişmiş ilçeleri açıklandı. 973 ilçeye ait İlçe SEGE-2022 çalışmasında ise sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan İlçelerin Sosyo - Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması'na (İlçe SEGE-2022) göre Bolu Merkez ilçesi ilçeler arasında en gelişmiş 83.ilçe olarak kayıtlara geçti. İLİMİZİN İLÇELERİ GELİŞMİŞLİK SIRALAMASINDA KAÇINCI SIRADA? 973 ilçe arasından; Merkez ilçe 2.kademe gelişmişlik ile 83.sırada, Gerede 3.kademe gelişmişlik ile 333, Yeniçağa 3.kademe gelişmişlik ile 374, Mengen 4.kademe gelişmişlik ile 464, Seben 4.kademe gelişmişlik ile 571, Göynük 4.kademe gelişmişlik ile 585, Mudurnu 4.kademe gelişmişlik ile 602, Kıbrıscık 5.kademe gelişmişlik ile 756, Dörtdivan 5. Kademe gelişmişlik ile 828.sırada yer aldı. NASIL BELİRLENDİ? İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlikleri; üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı, ilkokul ve üzeri mezunu kadın oranı, imalat sanayi payı, ortalama LGS puanı, gayrimenkul birim satış fiyatı, pasaport sahipliği gibi verilerle ölçülüyor. ARAŞTIRMADA BOLU’NUN İLÇELERİ SIRA, SKOR VE KADEME OLARAK TEK TEK SIRALANDI Merkez ilçe Bolu’nun en gelişmiş ilçesi seçilirken, Türkiye genelinde 83. sırada yer aldı. Gerede ilçesi Bolu’nun en gelişmiş 2. ilçesi olurken, Türkiye genelinde 333. sırada yer aldı. Yeniçağa ilçesi Bolu’nun en gelişmiş 3.ilçesi olurken Türkiye genelinde 374. sırada yer aldı. Mengen ilçesi Bolu’nun en gelişmiş 4. İlçesi olurken Türkiye genelinde 464. sırada yer aldı. Seben ilçesi 5. sırada yer alırken Türkiye genelinde 571. sırada yer buldu. Göynük ilçesi 6. sırada yer alırken Türkiye genelinde 585. sırada yer buldu. Mudurnu ilçesi 7. sırada yer alırken Türkiye genelinde 602. sırada yer buldu. Kıbrıscık ilçesi 8. sırada yer alırken Türkiye genelinde 756. sırada yer aldı. Dörtdivan ilçesi 9. sırada yer alırken Türkiye genelinde 828. sırada yer buldu.
""Sanayi Bakanlığı, Türkiye'de en gelişmiş ilçeyi belirlemek için sosyo - ekonomik gelişmişlik araştırması yaptı. Buna göre Bolu’nun en gelişmiş ilçesi Merkez ilçeden sonra Gerede oldu.""

Türkiye'deki ilçelerin sosyo - ekonomik gelişmişliklerini şehirleşme hızı, üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı gibi verilerle ölçen araştırmaya göre Türkiye'nin en gelişmiş ilçesi İstanbul Şişli olurken, 973 ilçe arasından; Gerede 3.kademe gelişmişlik ile 333'üncü sırada kendine yer bulmahı başardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE) sıralaması 5 yıl aranın ardından yeniden yayınlandı. Buna göre üçüncü kademe ilçeler arasında yer alan Gerede ilçemiz, Türkiye genelinde 973 ilçe arasında 333’üncü sırada gelişmiş ilçeler arasında yer aldı.

Politika, strateji ve kamu uygulamalarına girdi sağlamak amacıyla Türkiye’deki Düzey-2 bölgelerinin, illerin ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran analiz çalışmalarında Türkiye’nin 81 ilinin en gelişmiş ilçeleri açıklandı.

973 ilçeye ait İlçe SEGE-2022 çalışmasında ise sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan İlçelerin Sosyo - Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması'na (İlçe SEGE-2022) göre Bolu Merkez ilçesi ilçeler arasında en gelişmiş 83.ilçe olarak kayıtlara geçti.

İLİMİZİN İLÇELERİ GELİŞMİŞLİK SIRALAMASINDA KAÇINCI SIRADA?

973 ilçe arasından; Merkez ilçe 2.kademe gelişmişlik ile 83.sırada, Gerede 3.kademe gelişmişlik ile 333, Yeniçağa 3.kademe gelişmişlik ile 374, Mengen 4.kademe gelişmişlik ile 464, Seben 4.kademe gelişmişlik ile 571, Göynük 4.kademe gelişmişlik ile 585, Mudurnu 4.kademe gelişmişlik ile 602, Kıbrıscık 5.kademe gelişmişlik ile 756, Dörtdivan 5. Kademe gelişmişlik ile 828.sırada yer aldı.

NASIL BELİRLENDİ?

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlikleri; üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı, ilkokul ve üzeri mezunu kadın oranı, imalat sanayi payı, ortalama LGS puanı, gayrimenkul birim satış fiyatı, pasaport sahipliği gibi verilerle ölçülüyor.

ARAŞTIRMADA BOLU’NUN İLÇELERİ SIRA, SKOR VE KADEME OLARAK TEK TEK SIRALANDI

Merkez ilçe Bolu’nun en gelişmiş ilçesi seçilirken, Türkiye genelinde 83. sırada yer aldı.

Gerede ilçesi Bolu’nun en gelişmiş 2. ilçesi olurken, Türkiye genelinde 333. sırada yer aldı.

Yeniçağa ilçesi Bolu’nun en gelişmiş 3.ilçesi olurken Türkiye genelinde 374. sırada yer aldı.

Mengen ilçesi Bolu’nun en gelişmiş 4. İlçesi olurken Türkiye genelinde 464. sırada yer aldı.

Seben ilçesi 5. sırada yer alırken Türkiye genelinde 571. sırada yer buldu.

Göynük ilçesi 6. sırada yer alırken Türkiye genelinde 585. sırada yer buldu.

Mudurnu ilçesi 7. sırada yer alırken Türkiye genelinde 602. sırada yer buldu.

Kıbrıscık ilçesi 8. sırada yer alırken Türkiye genelinde 756. sırada yer aldı.

Dörtdivan ilçesi 9. sırada yer alırken Türkiye genelinde 828. sırada yer buldu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mercanmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.