Haber Detayı
11 Ekim 2016 - Salı 09:08 Bu haber 4350 kez okundu
 
Kaşka, Gerede’yi şura’da masaya yatırdı!
TOBB Şurası’na Bolu adına katılan Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nın memleket sevdalısı başkanı Ersin Kaşka; "Bolu’nun komşu illerinin 3. ve 4. bölge teşviklerinden yararlanması ilimiz ve ilçelerine haksız rekabet oluşturmakta, yatırımcının Bolu ve ilçelerine yatırım yapmasının kaçışına sebep olmaktadır," dedi.
GÜNDEM Haberi
Kaşka, Gerede’yi şura’da masaya yatırdı!

Başbakan Yıldırım, aralarında Gerede TSO’nun da bulunduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) düzenlenen TOBB 9. Ticaret ve Sanayi Şurası'na katıldı.

TOBB Şurası’na Bolu adına katılan Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nın memleket sevdalısı başkanı Ersin Kaşka, ilimizin ve sanayicilerimizin sorun ve taleplerini iletti.

Ticaret ve Sanayi Şurası, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile 365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ve meclis başkanlarının katılımıyla TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Şura’da, aralarında Gerede’nin de bulunduğu; 81 ilden 365 oda/borsa başkanı özel sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini, Başbakan Yıldırım ve bakanlara iletti. Ticaret ve Sanayi Şurası’nda Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka Bolu sözcüsü olarak haziruna hitap etti. Her yıl düzenlenen şuralarda oda ve borsalarca belirlenen 5 sorun-istek başbakanın ve bakanların olduğu toplantıda dile getiriliyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Odası başkanlarının ifade ettiği sorunları şuraya katılan bakanlarla birlikte büyük bir titizlikle not ettiğine dikkati çekerek; “Bunların hepsine çözüm bulmak, ülkemizin ve milletimizin muasır medeniyetler yolculuğunda en önemli paydaşlarından biri olan siz sanayi ve ticaret erbabının önünü açmak, yolunu aydınlatmak, 65. Hükümet olarak bizim en önemli görevlerimizden biridir. Bundan emin olabilirsiniz. AK Parti iktidarı olarak geçtiğimiz 14 yılda hep bunu yaptık. 'Her şeyi biz biliriz, biz yaparız' zehabına kapılmadan, memleketin bütün paydaşlarını, her alandaki sivil toplum kuruluşlarını işin içine dahil etmek suretiyle vatandaşımızın, milletimizin beklediği en uygun, en ideal çözümü üretmeye çalıştık,” şeklinde konuştu.

Şura’ya Bolu’yu temsilen Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka katıldı. Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nın memleket sevdalısı başkanı Ersin Kaşka, ilimizin ve sanayicilerimizin sorun ve taleplerini aşağıdaki metinle iletti.

Gerede'nin kuzeyinde 1600-1900 metre yükseklikte Arkut dağında 5 km uzunluğunda ve 1 km uzunluğunda FIS (Uluslararası Kayak Federasyonu) tarafından homogolasyonu yapılmış 2 adet kayaklı koşu pisti mevcuttur.

Uluslararası Karayoluna en yakın (Gerede Şehir Merkezi 5 KM)FİS dalında tescilli Gerede Arkut Kayak Merkezi yeni Turizm Master planı hazırlanarak mevcut arzın arttırılması, kış sporlarının çeşitlendirilmesi kayak pisti geliştirilerek sayısının arttırılması Şehir Merkezinden kayak merkezine teleferik projesi hazırlanması, yaz aylarında ise ilgili alanlarda bulunan futbol sahaları arttırılarak kamp yapan spor kulüplerinin kendi tesislerinde bölgeye yatırım yapması sağlanmalıdır.

Bolu’nun komşu illeri Düzce 4. Karabük ve Zonguldak 3. Derece iller arasında bulunması ilimiz ve ilçelerine haksız rekabet oluşturmakta ve yatırımcının Bolu'ya yatırım yapmasının kaçışına sebep olmaktadır. Bolu komşu illeri ile aynı kulvarda değerlendirilmelidir

Gerede kuzeydeki dağlık alanın 1600-1900 metre yüksekliklerinde, güneydeki dağlık alanın 1700-2200 metre yüksekliklerinde düz şeritler halinde Gerede yaylaları ile başkente 1 saat mesafede kırmızı et üretiminde avantajlara sahiptir. Bölgemiz, hayvancılık organize sanayi bölgesi kurulması konusunda desteklenmelidir. Mera Kanunu yeniden ele alınarak, Mera Vasfında ama; meskun mahal içinde kalmış bölgeler Mera vasfından çıkarılarak ekonomiye kazandırılmalıdır.
Batı Bölgesinde yıl ortalama sıcaklık değerleri gündüz 18 derece gece 7,8 derece olan Gerede sektörel teşviklerle gıda üretim sektörü ve soğuk hava depoları kurulması konusunda desteklenerek bölgenin avantajlarından yaralanmalıdır.
Ankara içerisinde iken çevre illere taşınması düşünülen askeri birliklerden uygun olan bir birliğin jeopolitik konumu ile başkentin hemen yanında ve coğrafi yapısı ile artıları olan Gerede bölgesine taşınması desteklenmelidir.

Kürsüde Bolu adına konuşma yapan Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka, şunları dile getirdi; “ilimiz ve ilçelerinin 2023 hedeflerine ulaşması ve muasır medeniyetler seviyesine geçmesi açısından var gücümüzle çalışıyoruz. Turizm konusunda hedeflerimiz olduğu gibi sanayi şehri olma konusunda da hızla ilerliyoruz.  Hedeflerimize daha hızlı ulaşmak için; Stratejik konuma sahip ilimizde karayolu dışında ulaşım şekli mevcut değildir. Bolu’nun yatırım ortamı ve rekabet gücünü artırabilmek adına, karayoluna alternatif ulaşım kanallarının hayata geçirilmesi açısından  bölgede aktif olan Karabük / İsmetpaşa demiryolu hattının Gerede-Bolu–Düzce üzerinden Sakarya/Arifiye demiryolu hattına bağlanması hayati önem arz etmektedir. Ayrıca Ulaştırma Bakanlığımız tarafından araştırma ve incelemeleri yapılan havayolu ile ilgili çalışmalarında en kısa sürede hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

Sayın Başbakanım, 
Değerli hazirun;
İkinci olarak 22 Ağustos 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanarak ilan edilen Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin planlama çalışmalarının Bakanlığımız tarafından en kısa sürede tamamlanması, bölgenin yatırımcılar için hazır hale getirilmesi en büyük dileğimizdir. Gerede ilçemizde Beşiktaş JK Spor Kulübünün de yatırım kararı aldığı Gerede Arkut dağı ve kayak merkezinin de gerekli master planlarının yapılarak aynı gelişim bölgesi projesine dahil edilmesini talep ediyoruz.

Değerli hazirun;
Son olarak yatırım teşvikleri konusunda gerekli desteği göremeyen ilimiz ve ilçeleri  ikinci bölge teşviklerden yararlanmaktadır. Bolu’nun komşu illerinin  3. ve 4. Bölge teşviklerinden yararlanması ilimiz ve ilçelerine haksız rekabet oluşturmakta, yatırımcının Bolu ve ilçelerine  yatırım yapmasının kaçışına sebep olmaktadır. Bolu komşu illerle aynı kulvarda değerlendirilmelidir. İlçelerimizi gelişme ve kalkınma yarışına katamadıkça top yekün kalkınmadan söz edemeyiz.  Bu nedenle ilçelere pozitif ayrımcılık yapılarak teşvik sisteminin değiştirilmesini istiyoruz.

Çok güçlü bir tarım potansiyelimiz ve vizyonumuz olduğu halde Tarım ve  Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hibe desteklerinden istifade edemiyoruz. Acilen geçmişte çıkarılarak katkı gördüğümüz can suyu kredilerinin yenilenmesini talep ediyoruz. 

Sizler her zaman iş dünyasının önünü açtınız. Taleplerimize kulak verdiniz. Bizler Bolu iş dünyası olarak rakiplerimizle eşit şartlarda rekabet edebileceğimiz ortam ve koşullarda desteklerinizin artarak devam edeceğine yürekten inanıyoruz. Sözlerime son verirken;

15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize acil şifalar diler. Yüce rabbim bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın der saygılar sunarım.”

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı