Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 16:46 Bu haber 1747 kez okundu
 
Dikkat; son gün 28 mayıs!
"Ölçü ve tartı aletlerine getirilen muafiyet kapsamındaki ölçü aletini kullanmak isteyenlerin başvuru yapması için son gün 28 Mayıs tarihine kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene servislerine başvurulması gerekmektedir."
EKONOMİ Haberi
Dikkat; son gün 28 mayıs!

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ölçü ve tartı aleti kullanıcıları için duyuru yapıldı.

Ölçü ve tartı aletleri kullanan üyelerin başvuru yapması için son günün 28 Mayıs olduğunu belirten Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı şu ifadelere yer verdi; “3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamdaki ölçü aletlerini kullanmakta olan esnaf ve diğer kullanıcılardan bazıları, sahip oldukları ölçü aletlerinin periyodik muayene sürelerini sehven veya başka sebeplerle geçirdikleri için cezai durumla karşı karşıya kalmıştır.

Konuyla ilgili olarak, çeşitli zamanlarda ilgili ticaret odaları, esnaf odaları ve STK’lar tarafından Bakanlığımıza başvurulmuş, söz konusu durumda olan ölçü aletlerinin ekonomiye kazandırılması için bir defaya mahsus muafiyet tanınması ve muayenesi yaptırılarak kullanılmak istenilenler için ceza uygulanmaması talep dilmiştir.

Bu taleplere istinaden, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yapılan çalışmalar sonucunda 3516 sayılı Kanuna eklenen geçici madde 28 Şubat 2019 tarihinde yürürlüğe girmiş ve 1 Aralık 2018’den önce cezalı duruma düşmüş olan ölçü ve tartı aletlerine, 28 Şubat 2019 tarihinden itibaren 90 gün içerisinde başvurulması halinde herhangi bir cezai yaptırım uygulanmadan muayenelerinin yaptırılması imkanı getirilmiştir.

Damga süresi geçmiş ölçü ve tartı aleti bulunduranların mağdur olmaması için muafiyetin sona ereceği 28 Mayıs 2019 tarihine kadar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene servislerine başvurarak ölçü aletlerinin muayenesini yaptırmaları gerekmektedir. Belirtilen tarihe kadar başvuruda bulunmayanlar 3516 sayılı Kanunun 15/c maddesinde belirtilen cezayı ödemeden söz konusu ölçü aletlerini kullanamayacaklardır.

Damga süresi geçirilmiş olan ölçü ve tartı aletlerine bir defaya mahsus muafiyet tanınmış olup bu ölçü aletlerini kullanmak isteyenlerin 28 Mayıs tarihine kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene servislerine başvurmaları gerekmektedir.

Ölçü ve tartı aletlerine getirilen muafiyet kapsamındaki ölçü aletini kullanmak isteyenlerin başvuru yapması için son gün 28 Mayıs tarihine kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene servislerine başvurulması gerekmektedir.

Damga süresi geçirilmiş tartı, taksimetre, akaryakıt sayacı vb. ölçü aletlerini muafiyetten yararlanarak kullanmak isteyenlerin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene servislerine başvurması gerekmektedir.

Yapılan denetimlerde damga süresi geçmiş ölçü ve tartı aleti kullandığı tespit edilenlere 3516 sayılı Kanun gereği cezai yaptırım uygulanacaktır. Bu durumda ölçü ve tartı aletiniz varsa muafiyetten yararlanmak için 28 Mayısa kadar ilgili yerlere başvuru yapmayı unutmayınız.”

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı