Haber Detayı
13 Temmuz 2016 - Çarşamba 22:42 Bu haber 7106 kez okundu
 
Hayaldi, gerçek oluyor!..
Memleket sevdalısı GTSO Başkanı Ersin Kaşka’nın ısrarla üzerinde durduğu demiryolu hattı gerçeğe dönüyor.
GÜNDEM Haberi
Hayaldi, gerçek oluyor!..

İstanbul ve Ankara arasını 1.5 saate düşürecek ‘Sürat Demiryolu Hattı’ devreye alınıyor.

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nın memleket sevdalısı genç başkanı Ersin Kaşka’nın memleket adına ısrarla üzerinde durduğu demiryolu hattı, gerçeğe dönüyor.

Gerede, Bolu, Düzce üzerinden geçecek olan ve hız limiti 350 kilometre olacak hat için Bakan Ahmet Arslan “Sürat demiryolu 2018’de devreye girecek ve bütün şehirlere uğrayan banliyo hattı gibi olacak” dedi. Hat, İstanbul Ankara otoyoluna paralel yapılacak ve her ilde istasyonu olacak.

Türkiye’nin mega yatırımlarından Osmangazi Köprüsü hizmete açılırken,2023 hedefleri kapsamında yeni bir projenin daha detayları belli oldu.

İstanbul ve Ankara arasını 1.5 saate kadar düşürecek ‘Sürat Demiryolu Hattı’ devreye alınıyor. Hız limiti 350 kilometre olacak yeni hattın 2 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Hattın Bolu’dan da geçecek olması büyük sevinçle karşılandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın fizibilite çalışmasını büyük ölçüde tamamladığı yeni hat Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilecek. YHT hattının toplam uzunluğunun 500 kilometreyi bulması bekleniyor.

Hatta ilişkin projenin toplam maliyetinin 5 milyar doları bulacağı hesaplanıyor. Ankara-İstanbul Otobanı’na paralel olarak inşa edilecek yeni hat İstanbul Köseköy’e ulaşarak, buradan da köprüye bağlanacak.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı