Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 09:29 Bu haber 2016 kez okundu
 
Dualarla uğurlandılar..
"Gerede’den Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek 16 erkek ve 17 bayan toplam 33 hacı adayı yolcu edildi. "
YAŞAM Haberi
Dualarla uğurlandılar..

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla Suudi Arabistan’a gidecek Gerede’nin hacı adayları, Yeni Cami önünden dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Gerede’den Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek 16 erkek ve 17 bayan toplam 33 hacı adayı yolcu edildi. Törene hacı adaylarının yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Bu yıl İlçemizden Diyanet İşleri Başkanlığı’nca şehit yakınları ve gazileri kurasız hacca götürmek için aldığı karar doğrultusunda Kuzey Irak’ın Zap bölgesinde şehit olan Piyade Uzman Çavuş İlhan Sezer’in anne ve babası da yolcu edildi.

Törende konuşan Gerede Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu; “Aslında biz bugün hac yolculuğunun Kâbe’ye olduğu kadar kalbe, gönle gerçekleştirilecek bir yolculuk olduğunu, kalbi heyecan ve coşkuyla olanların bu yolculuk heyecanına iştirak ederek, şahitlik için toplanmış bulunuyoruz. Hac diğer yolculuklardan farklıdır. Hacılarımız bunun farkında olmalı ve orada bulundukları zamanı en güzel şekilde değerlendirmelidirler. İbadetlerine mani olacak hiçbir davranışın içerisine girmeden ibadet, dua ve tefekkürle zamanlarını geçirmeli, zihinlerini ve gönüllerini arındırmış bir şekilde vatanlarına, sevdiklerine dönmelidirler. Bizler de şu an bütün kardeşlerimizin feyiz coşku ve heyecanlarına ortak olmak için buradayız” dedi.

Hac ve ihram yasaklarının inananlara öfke kontrolü, nefis ile şehveti frenlemeyi ve aklı hikmet yoluyla kullanmayı öğreteceğini dile getiren Şenoğlu, hacı adaylarına sabrı tavsiye etti. Yapılan duaya müteakip hacı adaylarıyla veda edilip yolcu edildi.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı